Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Nádory u dětí

Co vás čeká na cestě za léčbou

Průvodce procesem léčby

Naši odborníci jsou vám k dispozici

Po celou dobu léčby v Protonovém centru se můžete kdykoliv obracet na naše koordinátorky léčby, které vám ochotně odpoví na vaše dotazy, sjednají vám konzultace s lékaři nebo poradí, jak dál postupovat. Naši lékaři a další odborníci mají dlouholeté zkušenosti v oboru radioterapie, a to jak v rámci běžné fotonové, tak i protonové terapie, kterou u nás v centru nabízíme.

Jak protonová léčba probíhá u dětí?

Dětský pacient je k protonové léčbě přijat na základě doporučení dětského onkologa. Naše centrum úzce spolupracuje s Klinikou dětské hematologie a onkologie FN Motol.

Léčba přizpůsobená pro dětské pacienty

Důležitou součástí léčby je dobrý psychický, fyzický i emocionální stav dítěte. V našem centru přizpůsobujeme celý proces našim dětským pacientům a jejich potřebám. Od prvního okamžiku děti provází postavička „profesora Protona“. Lékaři s jeho pomocí dětem vysvětlí, co je v průběhu terapie čeká a rozptýlí tak jejich obavy z neznámého. Proces ozařování si děti mohou vyzkoušet na malých dřevěných modelech ozařoven, na kterých jim je formou hry vysvětleno, jak léčba bude probíhat.

Místnost pro děti

Dětská místnost ničím nepřipomíná nemocnici, je zde množství her, hraček, skládaček a také veselé omalovánky s „profesorem Protonem“. Tuto místnost můžete využít při čekání na léčbu nebo k odpočinku po léčbě.


Vstupní vyšetření

Vstupní vyšetření

Před tím, než pacient nastoupí do léčby, je nejprve pečlivě vyšetřen našimi lékaři a dalšími odborníky v naší dětské ambulanci.

Diagnostika

Diagnostika

Podrobné diagnostické vyšetření je klíčové po poskytování kvalitní léčby. Z toho důvodu využíváme nejmodernější diagnostiku jako je počítačová tomografie (PET/CT) a magnetická rezonance (MR). Při léčbě nebo diagnostických vyšetřeních je v některých případech u dětí nezbytné podání anestezie. Pro tyto případy jsou k dispozici naši odborníci a speciálně vyškolené anesteziologické sestry, které mají veškeré potřebné vybavení a dlouholeté zkušenosti.

Plánování

Plánování

Jakmile byla provedena všechna potřebná vyšetření a je přesně lokalizována poloha nádoru, mohou naši odborníci připravit individuální ozařovací plán, který respektuje všechny potřeby vašeho dítěte.

Léčba

Léčba

V průběhu léčby protonem pociťuje většina dětských pacientů jen mírné nepohodlí a téměř žádné vedlejší účinky. Protonová terapie obvykle probíhá 5 dnů v týdnu, po dobu 4-8 týdnů. Délka protonové léčby závisí na diagnóze pacienta. Jedna návštěva v Protonovém centru trvá přibližně 60-90 minut.

V případě, že vašemu dítěti byla podána anestezie, pobyt v našem centru se prodlouží na 2 hodiny. Tento čas strávíte společně s vaším dítětem v anesteziologické místnosti, kde se dospí pod dohledem sestřiček a lékaře/anesteziologa.

Léčba v Protonovém centru je ambulantní a případná hospitalizace je zajištěna v partnerské nemocnici FN Motol. Součástí profesionální péče o dětského pacienta je zajištění ubytování pro jeho rodinné příslušníky.

Dokumenty ke stažení


Chcete více informací o léčbě nádorů u dětí?

‹ Zpět

Nádory u dětí

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde