Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Nádory u dětí

Plán protonové léčby

Dětských nádorů

Jak protonová léčba probíhá u dětí?

Dětský pacient je k protonové léčbě přijat na základě doporučení dětského onkologa. Naše centrum úzce spolupracuje s Klinikou dětské hematologie a onkologie FN Motol a Klinikou dětské onkologie FN Brno.

Léčba přizpůsobená pro dětské pacienty

Důležitou součástí léčby je pohoda a psychický stav dítěte. V našem centru se snažíme všechno přizpůsobit jeho potřebám. Od prvního okamžiku děti provází „profesor Proton“. Lékaři s jeho pomocí dětem vysvětlí, co je v průběhu léčby čeká a rozptýlí tak jejich obavy z neznámého. Proces ozařování si děti mohou vyzkoušet na malých dřevěných modelech ozařoven.

Místnost pro děti

Dětská místnost ničím nepřipomíná nemocnici, je zde množství her, hraček, skládaček a také veselé omalovánky s „profesorem Protonem“. Můžete ji využít při čekání na léčbu nebo k odpočinku. Kvalifikovaný personál vás provede celou léčbou a odpoví na všechny vaše dotazy.

Projekt GPS

V roce 2017 jsme v Protonovém centru spustili nový projekt s názvem GPS, který má pomoci našim pacientům, aby se orientovali v této nelehké životní situaci, kdy jim byla sdělena onkologická diagnóza.

Vstupní vyšetření

Dětský pacient je nejprve pečlivě vyšetřen našimi lékaři a odborníky v naší dětské ambulanci.

Diagnostika

Podrobné diagnostické vyšetření je klíčové po poskytování kvalitní léčby. Využíváme nejmodernější diagnostiku v podobě počítačové tomografie (PET/CT) a magnetické rezonance (MR). V některých případech si u dětí léčba nebo diagnostická vyšetření vyžádají podání anestezie. Naši odborníci a speciálně vyškolené anesteziologické sestry disponují veškerým potřebným vybavením a zkušenostmi.

Plánování

Na základě povedené diagnostiky je přesně lokalizována poloha nádoru. Následuje příprava individuálního ozařovacího plánu, který sestaví odborníci Protonového centra. Jeho příprava si vyžádá zhruba 5 dní. Výsledkem je detailní popis léčby, z jakých směrů a jakou intenzitou bude paprsek nádor ozařovat.

Léčba

V průběhu léčby protonem pociťuje většina dětských pacientů jen mírné nepohodlí a mírné vedlejší účinky. Protonová léčba obvykle probíhá 5 dnů v týdnu, po dobu 4-8 týdnů. Délka protonové léčby závisí na diagnóze pacienta. Jedna návštěva v Protonovém centru trvá přibližně 60-90 minut.

V případě, že vašemu dítěti byla indikována anestezie, pobyt v našem centru se prodlouží na 2 hodiny. Tento čas strávíte společně s vaším dítětem v anesteziologické místnosti, kde se dospí pod dohledem sestřiček a lékaře/anesteziologa.

Léčba v Protonovém centru je ambulantní a případná hospitalizace je zajištěna v partnerské nemocnici FN Motol. Součástí profesionální péče o dětského pacienta je zajištění ubytování pro jeho rodinné příslušníky.

Dokumenty ke stažení

Informovaný souhlas s anestezií
Poučení pacienta/zákonného zástupce při propouštění z „dospávacího“ pokoje

Chcete více informací o léčbě nádorů u dětí?

‹ Zpět

Nádory u dětí

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde